Министърът на външните и европейските работи на Хърватия Гордан Гърлич Радман се срещна със словенския външен министър Тадей Кайзер в рамките на Дубровнишкия форум.

Подчертавайки значението на развитието на отношенията между двете държави, Гърлич Радман заяви: „В духа на добросъседските отношения ще работим всеотдайно за решаването на оставащите двустранни въпроси и за намирането на взаимноприемливи решения.“

Относно сътрудничеството в областта на енергетиката и транспорта той каза: „Това включва укрепване на енергийните коридори чрез сътрудничество по LNG терминала на остров Крък, газовите връзки и АЕЦ Кршко, както и по-силно свързване на икономиките ни чрез модернизацията на транспортната мрежа TEN-T.“

Той подчерта значението на премахването на вътрешния граничен контрол, като отбеляза, че това ще допринесе за по-голяма сигурност, по-бързо придвижване на гражданите и по-ефективна борба с незаконната миграция.

Радман заяви: „Откритият и конструктивен диалог остава единственият истински ключ към стабилна и просперираща Европа.“

Bulgaria News Agency