Според CCTV Оман заяви, че бъдещите механизми за управление на Ормузкия проток няма да включват транзитни такси, като потвърди ангажимента си за свободно и безопасно международно корабоплаване.
Изявлението беше направено от министъра на външните работи на Оман Сайид Бадр бин Хамад бин Хамуд Албусаиди по време на съвместната министерска среща между страните от Съвета за сътрудничество в Персийския залив (ССПЗ) и САЩ.
Албусаиди подчерта, че като държава с излаз на Ормузкия проток Оман носи специална отговорност да подкрепя международните усилия за гарантиране на безопасността на морската навигация в съответствие с международното право и Конвенцията на ООН по морско право.
Министърът също така потвърди подкрепата на Оман за постигнатото споразумение между САЩ и Иран, като подчерта значението на трайния мир в региона и непрекъснатия морски транспорт.
Освен това по време на телефонен разговор между иранския външен министър Сейед Абас Арагчи и Албусаиди беше обсъдена необходимостта от продължаване на координацията по управлението на Ормузкия проток. По време на разговора беше подчертано значението на свободата на корабоплаването и сигурността на морския трафик.
Bulgaria News Agency













